Syna jsem viděla až po 10 dnech…

Praha, 2021

V lednu 2021 jsem musela podstoupit císařský řez s navazující hysterektomií, jelikož mi byl v těhotenství objeven zhoubný nádor. Bylo to o šest týdnů dříve, než byl původní termín vaginálního porodu, aby byl nádor odstraněn co nejdříve, a mohla být započata moje případná léčba. Byl to 33. týden těhotenství a dítě bylo v pořádku.

Den před operací mi v porodnici udělali PCR test na covid a zjistili, že je pozitivní. Neměla jsem vůbec žádné příznaky. Byla jsem izolována do samostatného pokoje a nesměla jsem ven.

Na lékaře si, myslím, nemohu stěžovat, operace zdá se, proběhla v pořádku, až na to, že mi zapomněli dát před operací premedikaci a já ještě k tomu musela čekat o hodinu déle a nevěděla jsem, co se bude dít, a pak mi bylo na operačním sále špatně. Také se mi nelíbilo, že mi až těsně před uspáním sdělili, že bude celková narkóza místo epidurální a syna tedy vůbec neuvidím. Kdybych se nezeptala, tak mě snad uspali bez toho, aniž by mě informovali o změně postupu anestezie (sdělena byla epidurální) a vůbec o tom, jak to bude probíhat, což je povinností.

Zřejmě se tak rozhodli na základě toho, že jsem byla pozitivní, ale žádné informace předem jsem nedostala.

Co ale následovalo potom už byla doslova noční můra. Napřed to vypadalo, že budu moci syna vidět, až třeba nebudu na JIP a bude mi lépe. Nakonec jsem ho neviděla celou izolaci, tedy 10 dní.

Když už měli takový strach o zdraví mého syna, tak ho měli dát hned do inkubátoru a odvézt ho na neonatologii v něm. Můj přítel ovšem viděl, že ho nesli v náručí po schodech, kde mohli potkat spoustu cizích lidí.

Upozorňuji, že jsem byla bezpříznaková a že se neuvádí rozdíly u donošených či nedonošených. Jinde za nedonošenými matky mohly, a to i pozitivní!

Nebyla mi umožněna ani krátká návštěva, ani vidět syna přes sklo.

Těch 10 dní bez syna zanechalo psychickou újmu, následky mám dodnes, a ještě asi dlouho mít budu. Určitě to šlo řešit jinak, než úplnou separací.

Byla podána stížnost, ale ani se neomluvili. Kontrolní úřad to shledal nedůvodným a nyní je to u Veřejného ochránce práv. Určitě mám v plánu žalobu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů