Urážlivá, ponižující a lživá komunikace ze strany lékaře…

Ústecký kraj, 2021

Byla jsem informovaná prvorodička s porodním přáním, přála jsem si rodit s manželem a dulou, mít je oba u sebe po celou dobu porodu. Zvolila jsem proto porodnici, která má u nás asi nejlepší pověst, co se týká podpory přirozeného porodu včetně volby polohy, což pro mě bylo taky velice důležité.

Porod se mi krásně rozjel, po prasknutí vody mi nastoupily vlny po 5 minutách. V porodnici bylo vše v pořádku, příjemné prostředí, soukromí, přítmí, minimum vyšetření. To až do doby, kdy se vystřídaly směny a kdy přišel jiný lékař. Byla jsem tou dobou otevřená na 10 cm, bolestivé kontrakce do spodního břicha a zad. Lékař mě po vyšetření, kdy jsem si musela lehnout na záda na lůžku, zkonstatoval, že mé PP je nesmysl, že neví, kdo mi to poradil, asi nějaká kamarádka nebo co (že je PP podepsané od jeho kolegyně nereflektoval), že on mi taky neradí, jak mám dělat svou práci („paní inženýrko“). Na to zaútočil na mou dulu, že tedy neví, kolik vedla porodů (samozřejmě mu odpověděla, že není PA a tedy porody nevede). Poté, co zkonstatoval, že se tvářim strašně, jsem ho upozornila, ať se mnou takhle nemluví, že mě všechny jeho řeči ponižují a zastrašují. Bez výsledku. Polovinu toho na mě mluvil v kontrakcích. Nicméně řekl, že kontrakce mám slabé a neefektivní a navrhuje oxytocin. Požádali jsme o chviličku na rozmyšlenou. Doktor zmizel, my se během půl minuty rozhodli pro oxytocin, ale doktor se vrátil asi za hodinu. Po té hodině mi byl oxytocin konečně podán (na dotaz na rizika lékař lhal, že žádná nejsou).

Po vyšetření cca po další hodině, které bylo nejbolestivější, co jsem tam zažila, je prý dítě stále vysoko (ozvy naprosto v pořádku) a už to trvá moc dlouho. Tou dobou jsem byla asi 2,5 hodiny otevřená na 10 cm. Po řízeném tlačení (samozřejmě vleže) s doktorovou rukou v sobě, druhou rukou mi tlačil shora na břicho, prý dítě nesestupuje a byl navržen vex. Já už úplně vyřízená jsem souhlasila, v podstatě vůbec nevím, co jiného jsem mohla dělat. Dostala jsem injekci do hráze, následoval nástřih, vex, na dvě zatlačení byla dcera venku. Dali mi ji na břicho (zde jediné plus pro lékaře, že řekl, že si to dle PP přeju, tak mi ji tam nechal do dotepání pupečníku). Neskutečně sympatická paní doktorka se sestřičkou dceru zkontrolovaly, jen otřely a daly manželovi v peřince. Dcera naprosto v pořádku (9-10-10). Placentu jsem porodila bezbolestně do pár minut. Po šití už nás nechali na sále na dvě a půl hodiny. Dceru jsem si vybalila a dala nahou k sobě, proběhlo i krásné samopřisátí. 

Ještě doplním, že jizva po nástřihu se sice hojí dobře, ale dle kontroly u mého gynekologa po šestinedělí to není sešito optimálně a po druhém porodu je navržena plastika.

„Péči“ lékaře – jeho hrubé vyšetřování, přidržení fundu, nevhodnou, urážlivou, ponižující a lživou komunikaci považují za porodnické násilí.

Po porodu nejsem psychicky úplně v pořádku, nejde o poporodní depresi, ale dost mi to pošramotilo moje ženské sebevědomí. Uvědomila jsem si, jak široké je u nás bagatelizování porodnického násilí.

Celkově bych řekla, že tato porodnice má hezky nakročeno k tomu být skvělou porodnicí, spousta věcí je zde již samozřejmostí a až na závěr porodu jsem byla naprosto spokojená. Pokud se něco nezmění tady u nás na severu, tak bych tuto porodnici volila znovu. Bohužel veškeré plusy této porodnice jsou dokonale vybalancovány chováním tohoto jediného lékaře.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů